• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Zapowiedź wystawy o dziejach 15. Pułku Ułanów Poznańskich w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym – prośba o wsparcie

Rok 2014 to czas jubileuszu 95-lecia Ułanów Poznańskich. W związku z tym Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, we współpracy z 15. Batalionem Ułanów Poznańskich im. gen Władysława Andersa, przygotowało cykl wydarzeń związanych historią i współczesnością jednostki.

Jubileusz rozpoczniemy wystawą historyczną zorganizowaną wspólnie z Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Już 26 stycznia planujemy jej uroczyste otwarcie w gmachu Muzeum na Starym Rynku w Poznaniu.

Będzie to znaczące wydarzenie dla wszystkich miłośników dawnej barwy i broni, bowiem po raz pierwszy w historii tej zasłużonej placówki, obok zbiorów muzealnych dotyczących Ułanów Poznańskich, będą prezentowane liczne pamiątki pochodzące z kolekcji prywatnych i do tej pory nie prezentowane publicznie.

W śród nich znajdą się mundury ułanów z lat 1919 – 2013, ich broń i wyposażenie indywidualne.

Nie zabraknie rzędów wojskowych i elementów pojazdów używanych w Pułku w latach 1943-1946. Jednym z ciekawszych eksponatów będzie polska armata p-panc 37mm Bofors wz. 36 wyprodukowana w 1938 roku.

Chcemy również by wystawa prezentowała osobiste pamiątki Ułanów Poznańskich. Gromadzimy ich zdjęcia, dokumenty, odznaczenia, nagrody, przedmioty codziennego użytku posiadające własną historię związaną z konkretnymi żołnierzami.

Prośba o wsparcie:

Jeśli dysponujecie Państwo przedmiotami, które mogą wzbogacić wystawę, prosimy o kontakt z osobami odpowiedzialnymi za organizację wystawy:

Adam Bech: bech@15pu.pl

Dale Taylor: hussite@wp.pl

 

Zarząd Towarzystwa

 

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2023