Wykład: Coalition Force: How Nations Cooperate in the Employment of Airpowe

W dniu 28 kwietnia 2015 r. w siedzibie Wydziału Historycznego UAM, został przeprowadzony wykład pt. „Coalition Force: How Nations Cooperate in the Employment of Airpowe” (Siła koalicji: Jak państwa współpracują w zastosowaniu sił powietrznych), który wygłosił Maj Jake Hammons z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (6. Eskadra Lotnictwa Taktycznego).

Wydarzenie to zostało objęte patronatem Pana Dziekana prof. dra hab. Kazimierza Ilskiego.

Organizatorem tego wydarzenia był Zakład Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM, reprezentowany przez dra Bartosza Kruszyńskiego oraz dra mjra Justina T. Brondera.

W wykładzie wzięli udział przybyli goście oraz studenci specjalności „Historii Wojskowości”, realizowanej na Wydziale Historycznym UAM.

Sylwetka naszego gościa:

Pan Major Jacob Hammons jest pilotem seniorem, który pełni służbę w Siłach Powietrznych USA. W chwili obecnej służy, jako instruktor szkolenia w ramach „Poland Peace Sky Program”. Ta międzynarodowa umowa dwustronna, o wartości 3.2 miliarda USD, obejmuje dostarczenie 48 samolotów F-16 do Polski, utrzymanie techniczne, szkolenie pilotów i transfer uzbrojenia dla Polskich Sił Powietrznym.

Pan major Hammons jest wybitnym absolwentem Akademii Sił Powietrznych USA. Uzyskał bowiem status absolwenta Top Third w Squadron Officer’s School (Dywizjonie Szkoły Oficerskiej)  Uzyskał również tytuł Master’s of Business Administration na Uniwersytecie Stanu Colorado.

Pan major Hammons ma na swoim koncie wylatanych ponad 2600 godzin na samolotach F-15, F-16 i T-38 oraz 580 godzin na samolocie E-11A Battlefield Airborne and Communication Node podczas Operation Enduring Freedom w Afganistanie.

Doświadczenia Pana majora Hammonsa obejmują stanowiska Weapons Officer (Oficera Uzbrojenia), oblatywacza, dowódcy eskadry, szefa działu akademickiego i dyrektora.

Pan major do tej pory służył w pięciu dużych dowództwach Sił Powietrznych USA oraz pilotował cztery różne samoloty.

Odznaczenia naszego wybitnego gościa obejmują:

Air Medal,

Aerial Achievement Medal,

Meritorious Service Medal,

Joint Services Achievement Medal.