• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy „Przeciąga kawaleria, strzemieniem srebrnym dzwoni…” w Muzeum Uzbrojenia – Oddziale WMWN

Dnia 14 czerwca 2013 roku o godz. 14.00 w Muzeum Uzbrojenia (Cytadela) Oddziale Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu miało miejsce otwarcie wystawy „Przeciąga kawaleria, strzemieniem srebrnym dzwoni…”

Przedstawiamy relację fotograficzną  z tego wydarzenia.

Kawaleria – wojsko walczące lub poruszające się konno, przez wieki dominowała na polach bitewnych Europy. W XX w. zaczęła przesiadać się na czołgi i wozy pancerne, by w ostateczności zmienić swój charakter z konnego na zmotoryzowany. Jednakże w powszechnym rozumieniu kawaleria nieodmiennie kojarzy się z koniem, a szczególnie w polskiej świadomości i kulturze.

Nasza wystawa opowiada zatem o formacji wojskowej, której już nie ma, a która jest obecna w literaturze, malarstwie, piosence, zasilając sferę narodowych tęsknot, wzruszeń i dumy.

Prezentujemy polską kawalerię na tle jazdy europejskiej – stąd wśród eksponatów znajduje się zbroja husarii, husarski hełm Pappenheimer i szabla z XVII w., ale także zbroja kirasjerska i kirysy kirasjerów pruskich oraz, ciekawostka, fragment szesnastowiecznej zbroi dla konia (nakarczek i naczółek) oraz końska maska przeciwgazowa.

Będzie można obejrzeć mundury, różne odmiany broni białej i używanej przez kawalerię broni palnej, oraz elementy oporządzenia końskiego.

Udało nam się również pozyskać bogatą kolekcję żołnierskich pamiątek po oficerze 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich poruczniku Lucjanie Woźniaku – adiutancie Naczelnego Wodza Edwarda Rydza-Śmigłego.

Stało się dobrą tradycją Muzeum Uzbrojenia, że pokazujemy eksponaty oryginalne. Tak jest i tym razem – wszystkie prezentowane przez nas obiekty są autentycznymi eksponatami z epoki lub doskonałymi kopiami pochodzącymi z II połowy XIX wieku.

Wystawa będzie czynna do 31 lipca 2014 roku.

 

Kurator wystawy: Anna Adamska
Aranżacja plastyczna: Andrzej Bartkowiak

 

Fotografie otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu

Tekst za: http://www.muzeumniepodleglosci.poznan.pl/

 

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024