• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

XVI Lubońska Wycieczka Historyczna – śladami Powstanie Styczniowego oraz zamków i pałacy

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza w niedzielę 1 grudnia 2013 roku na XVI Lubońską Wycieczkę Historyczną. Tym razem będzie można zobaczyć miejsca związane z powstaniem styczniowym oraz pobliskie zamki i pałace.

W trakcie wycieczki odwiedzimy pole bitwy pod Pyzdrami, gdzie 29 kwietnia 1863 roku powstańcy styczniowi dowodzeni przez pułkownika Edmunda Taczanowskiego stoczyli zwycięską bitwę z oddziałem rosyjskim. Obejrzymy również relikty średniowiecznego zamku oraz kościół parafialny w Pyzdrach. Następnie pojedziemy do Radlina, gdzie znajdowało się jedno z największych założeń pałacowo-ogrodowych w XVI-wiecznej Polsce. W kościele do dziś znajdują się nagrobki budowniczych okazałej rezydencji – rodziny Opalińskich. W Jarocinie natomiast obejrzymy pałac Radolińskich oraz dowiemy się dlaczego festiwal, z którego słynie miasto, był tak bardzo popularny w czasach poprzedniej epoki.

Gościem szczególnym naszego wyjazdu będzie dr Tomasz Ratajczak, znany i ceniony historyk sztuki oraz publicysta. Jest on adiunktem w Instytucie Historii Sztuki UAM, członkiem wielu organizacji społecznych, w tym Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Szlak Templariuszy. W trakcie wycieczki opowie o swojej przygodzie związanej z badaniami dawnej architektury.

Będziemy przemieszczać się autokarem, który wyruszy o godz. 8.00 sprzed kościoła św. Jana Bosko w Luboniu. Organizatorzy zapewniają transport, materiały informacyjne oraz pamiątkowy znaczek. Przewidywany czas trwania imprezy to około 8 godzin, z tego też względu prosimy o zabranie kanapek oraz napojów. Potrzebne będą długopisy, gdyż odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o obiektach poznanych na trasie, z jak zwykle cennymi nagrodami.

Impreza odbędzie się bez względu na pogodę. Ilość miejsc w autokarze jest jednak ograniczona, a więc kto pierwszy ten lepszy! Zapisując się prosimy podawać: imię, nazwisko, rok urodzenia i miejscowość zamieszkania: tel. +48 503 092 659, e-mail: zapisy@tmmlsh.pl

Wsparcia finansowego przy zorganizowaniu wycieczki udzielił Urząd Miasta Luboń.

Serdecznie zapraszamy!
Przemysław Maćkowiak

 

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024