• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Wieczór z historią – Twierdza Poznań i Powstanie Wielkopolskie…

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów w czwartek 16 stycznia 2014 roku o godzinie 19.00 do Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las przy ulicy Szkolnej 16 na drugi Wieczór z Historią.

W pierwszej części spotkania Przemysław Maćkowiak wygłosi prelekcję „Twierdza Poznań od czasów budowy do Wielkiej Wojny”. W pierwszym etapie realizacji twierdzy w latach 1828-1869 wzniesiono umocnienia poligonalne otaczające ścisłym pierścieniem miasto. Od lat siedemdziesiątych XIX wieku ich znaczenie militarne coraz bardziej malało, gdyż główna linia obronna została przeniesiona na zewnętrzne forty oddalone od centrum o kilka kilometrów. Twierdza jeszcze nowoczesna na przełomie wieków, coraz szybciej stawała się przestarzała. Nie powstały tutaj między innymi forty pancerne powszechne na granicy zachodniej cesarstwa, choć w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej planowano realizację jeszcze jednego pierścienia umocnień oddalonego kilkanaście kilometrów od centrum. Udało się natomiast wykonać dużą ilość schronów mobilizacyjnych wraz z pozycją polową.

Następnie nauczyciel historii Ryszard Chruszczewski opowie o wydarzeniach związanych w Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 na terenie gminy Suchy Las.

Wstęp jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las, Sala Konferencyjna, ul. Szkolna 16, Suchy Las

Ilustracje:
1. Poznań był jedną w największych niemieckich twierdz na wschodzie cesarstwa. Na pocztówce z około 1916 roku nad Dzielnicą Zamkową unoszą się wojskowe samoloty oraz sterowce przypominające o wojskowym znaczeniu miasta. Zbiory © Przemysława Maćkowiaka

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024