• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Zaproszenie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia na 41. Wieczór Historyczny

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na czterdziesty pierwszy Wieczór Historyczny w piątek 21 lutego 2014 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy placu Edmunda Bojanowskiego 2.

W pierwszej części spotkania, w sali sesyjnej, Tomasz Borowski zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Ostatnia krew na Pomorzu. Leon Degrelle i walońscy ochotnicy Waffen SS, luty-maj 1945”. Autor książki od wielu lat bada dzieje cudzoziemskich formacji ochotniczych Waffen SS z postawieniem nacisku na jednostki skandynawskie, francuskie oraz walońskie. Dzięki kontaktowi z zagranicznymi autorami i historykami ma dostęp do wielu nieznanych szerszemu gronu archiwów zarówno jeśli chodzi o materiał wspomnieniowy, jak i fotograficzny. Stara się przybliżyć czytelnikom wiele nieznanych faktów, będących symbolami tragicznych, ostatnich tygodni drugiej wojny światowej.

28. Ochotnicza Dywizja Grenadierów SS „Wallonien”, składająca się w większości z francuskojęzycznych obywateli Królestwa Belgii, od lutego do maja 1945 roku toczyła na Pomorzu Zachodnim u boku Niemców krwawe walki z Armią Czerwoną. Niniejsza praca, bazując na niepublikowanych wcześniej wspomnieniach uczestników tych wydarzeń, opowiada tragiczną historię walońskich ochotników.

W drugiej części spotkania Maciej Karalus, prowadzący Wydawnictwo Pomost, opowie o polskim wydaniu książki Günthera Baumanna „Poznań’45. Bastion nad Wartą”. W opinii prelegenta jest to najpełniejsza i najbardziej obiektywna publikacja dotycząca całościowego przebiegu walk o Twierdzę Poznań w 1945 roku. Oczywiście nie jest ona pozbawiona subiektywnego spojrzenia strony niemieckiej, gdyż sam autor był podporucznikiem i uczestnikiem tych wydarzeń, a książka w głównej mierze opiera się na relacjach strony niemieckiej. Mimo to, na pełniejszą monografię opisującą cały przebieg wydarzeń rozgrywających się w Poznaniu w 1945 roku polski czytelnik będzie musiał zapewne jeszcze długo poczekać.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024