Wizyta studentów specjalności „Historia wojskowości” Wydziału Historycznego UAM w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny

W dniu 28 lutego 2017 roku studenci specjalności „Historia wojskowości” Wydziału Historycznego UAM oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni Zakładu Historii Wojskowej IH UAM: prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk, prof. UAM dr hab. Maciej Franz i dr Karol Kościelniak, mieli olbrzymią przyjemność wizytować 31. BLT Poznań – Krzesiny. Inicjatorami tego wyjazdu byli studenci specjalności „Historia wojskowości”.

Baza na Krzesinach jest jedną z dwóch w kraju, gdzie stacjonują samoloty F-16 C/D Block 52+ . W imieniu dowódcy bazy: płk. pil. dra inż. Grzegorza Ślusarza gości przywitał major Krzysztof Terzyk – Szef Sekcji wychowawczej 31. BLT.

W zabytkowym, poniemieckim hangarze zaprezentowana została historia lotniska i jednostki. Płyta lotniska powstała już w 1941 roku, kiedy to do Poznania została przeniesiona jedna z filii bremeńskiej firmy Focke-Wulf Flugzeugbau GmbH. Miasto dwukrotnie bombardowali amerykanie: w kwietniu i maju 1944 roku. Po pierwszym nalocie fabrykę samolotów FW ulokowano w podpoznańskich Krzesinach. Po walkach w 1945 roku bazę przejęły wojska radzieckie, a w 1954 roku zostało przekazane Wojsku Polskiemu.

Po wstępie historycznym major Terzyk zaprezentował użytkowane samoloty: jedno- i dwumiejscowe samoloty F-16 C/D Block 52+. Przedstawiono możliwości samolotu, uzbrojenia, jak i plany modernizacyjne tej konstrukcji. Ta część spotkania została zakończona wręczeniem na ręce pana majora upominku książkowego dla dowódcy bazy.

Kolejnym punktem wizyty było zapoznanie się z wyposażeniem i wyszkoleniem pilotów. W spadochroniarni przywitał nas absolwent Wydziału Historycznego UAM oraz specjalności „Historia wojskowości”. Tematem tej części zwiedzania było wyposażenie pilota oraz sposoby przetrwania po zestrzeleni za linią wroga.

Po tej prezentacji wszyscy udali się w okolice pasa startowego w celu obejrzenia procedur przygotowania do lotu i startu samolotów F-16 i przyjęcia samolotu PZL-28 Bryza.

Dalsze kroki skierowane zostały w stronę zabudowań skrywających wystawę wycofanych z eksploatacji samolotów bojowych: m.in.: SB LiM-2, Iskra, Jak-23, czy MiG-19 i wystaw plenerowych o Lotnisku Ławica.

Całość wizyty zakończyło zwiedzenie jednej z najnowocześniejszej jednostki strażackiej obsługującej bazę w Krzesinach i wspólne zdjęcie pod makietą samolotu F-16.

Piotr Kotecki

Fotografia z ćwiczeń dowódczo – sztabowych na mapach pk. SIROCCO – 16 w 31. BLT, [za:] Oficjalna strona 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego: http://31blt.wp.mil.pl/pl/4_241.html, (dostęp: 20-04-2017)