Studenci Specjalności „Historia wojskowości” na pokazie broni palnej z XIX wieku w WMW

W dniu 22 listopada 2017 roku w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym – Oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu (dalej WMW), studenci z Wydziału Historycznego UAM – 2 rok studiów magisterskich specjalność „Historia wojskowości”, w ramach wykładu „Broń i barwa w XIX wieku”, prowadzonego przez dra Bartosza Kruszyńskiego, wzięli udział w pokazie broni palnej z XIX wieku. Zaprezentowane unikatowe egzemplarze broni palnej pochodzą ze zbiorów WMW.

Niezwykle interesujący pokaz na wysokim poziomie merytorycznym, poprowadził Pan mgr Wojciech Lorek – pracownik WMW, absolwent Specjalności „Historia wojskowości”, a obecnie doktorant na Wydziale Historycznym UAM, który omówił każdą z konstrukcji, zasady jej działania oraz kluczowe dla epoki XIX wieku przemiany w uzbrojeniu.

Dla naszej grupy zaprezentowano: 9 sztuk broni długiej oraz 13 sztuk pistoletów skałkowych, kapiszonowych i rewolwerów różnych systemów. Znalazły się wśród nich m.in. pruski karabin piechoty – Dreyse wz. 1841 (Zündnadelgewehr M/49), karabinek kawaleryjski Dreyse wz. 1857 (Zündnadelkarabiner M/57) oraz francuski karabin piechoty Chassepot wz. 1866 (Fusil modèle 1866) wraz z bagnetem. Powyższe konstrukcje były w powszechnym użyciu podczas wojny prusko-francuskiej 1870-1871).

Zupełnym unikatem wśród zaprezentowanej broni był karabin z zamkiem lewarowym Russian Musket M1895. W 1914 i 1915 roku konstrukcja ta została zamówiona w liczbie 300.000 sztuk w wytwórni Winchestera (USA) dla sił zbrojnych Rosji. Wówczas karabin ten został dostosowany przez producenta do rosyjskiej amunicji 7.62×54 mm R.

Równie duże zainteresowanie wzbudził przedstawiciel broni kombinowanej – rewolwer wiązkowy systemu Lefaucheux, który został zaprojektowany jako połączenie rewolweru, kastetu oraz sztyletu.

Po prezentacji studenci zadawali pytania dotyczące poszczególnych egzemplarzy broni.

Dzięki wsparciu pracowników tej zasłużonej dla historii wojskowości placówki muzealnej, był to już drugi pokaz historycznego uzbrojenia, zorganizowany specjalnie dla studentów powyższej specjalności (poprzedni miał miejsce w roku akademickim 2016/2017). Zatem można przyjąć, że wydarzenie to nabrało charakteru cyklicznego i wpisało się na stałe we współpracę Wydziału Historycznego UAM oraz WMW.