• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Bartosz Kruszyński, Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej. Wojsko w życiu miasta

Atmosfera międzywojennego Poznania, gdzie święta pułkowe, parady wojskowe, przysięgi, bale i wizyty znamienitych gości wpisywały się w dynamiczne życie miasta.

Pierwsza monografia poświęcona historii garnizonu poznańskiego w II Rzeczypospolitej.

Wojsko w międzywojennym Poznaniu odgrywało ważną rolę w wielu dziedzinach życia. Mundur żołnierza Wojska Polskiego był na ulicach miasta symbolem odzyskanej z wielkim poświęceniem niepodległości i pięknych kart bojowych jednostek poznańskich w wojnie polsko-bolszewickiej. Defilady z okazji świąt pułkowych i oddziałowych, Święta Żołnierza czy wielkich rocznic przyciągały zawsze tłumy mieszkańców. Wojsko uczestniczyło w uroczystościach o charakterze państwowym, religijnym, miejskim i regionalnym. Dowództwo Okręgu Korpusu nr VII, a także dowódcy poszczególnych oddziałów organizowali odczyty, akcje charytatywne, bale, loterie oraz lokalne, krajowe i międzynarodowe zawody sportowe. Wszystkie te wydarzenia zostały utrwalone na fotografiach, które poddane odpowiedniej analizie stanowią dziś bezcenne źródło wiedzy o minionych czasach.

Oddajemy do rąk czytelnika pierwszą książkę na temat garnizonu poznańskiego w II Rzeczypospolitej, efekt wieloletnich prac badawczych autora oraz jego naukowej pasji. Źródła, szczególnie te ikonograficzne, ale także informacje prasowe z epoki i zachowane pamiątki, są podstawą barwnej opowieści, uzupełnionej publikowanym po raz pierwszy kalendarium garnizonu w okresie 1921-1939.

 

Autor: Bartosz Kruszyński

Tytuł: Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej. Wojsko w życiu miasta

Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
ISBN: 978-83-7510-893-4
Wydanie: 1 (2013)
Stron 512
Format: A4plus
Okładka: twarda

 

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024