• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Poniec 7 XI 1704. Kampania jesienna Karola XII

Autor: Damiana Płowy

Tytuł: Poniec 7 XI 1704. Kampania jesienna Karola XII

ISBN 978-83-64023-13-2
120 str., 6 map
Zabrze – Tarnowskie Góry 2013

Notka o książce:

Wystrzelone kule dosięgnęły celu. Dało słyszeć się charakterystyczny dźwięk pocisków trafiających w metalowe części uzbrojenia i wyposażenia dragonów. Kule zrywały jeźdźcom kapelusze, raniły głowy i twarze, gruchotały kości nóg. Najkrwawsze żniwo saski ogień zebrał w koniach. Kule świstały wszędzie raniąc wierzchowce w piersi, brzuch i głowy. Ranne i oszołomione wierzchowce wypadały z pola bitwy, zawracając w kierunku stanowisk szwedzkich. Niektóre konie wracały z pustym siodłem, inne, otrzymawszy śmiertelne trafienie, padały, przygniatając jeźdźca. Szwedzka linia została „skoszona”, dziesiątki wierzchowców wraz z kawalerzystami padło na ziemię. Impet uderzenia załamał się. Jednak w tym całym zamieszaniu, grupce szwedzkich żołnierzy udało się przedrzeć do wnętrza czworoboku Sasów…

Notka o autorze:

Damian Płowy urodzony w 1987 roku w Gostyniu. Doktorant w Instytucie Historii UAM w Poznaniu w Zakładzie Historii Wojskowej.
Zajmuje się historią wojskowości nowożytnej, zwłaszcza wojskowością Rzeczypospolitej w XVI–XVIII wieku. W kręgu jego zainteresowań znajdują się również dzieje nowożytnej Szwecji ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-wiecznej wojskowości szwedzkiej. Aktualnie pracuje nad monografią bitwy pod Gostyniem z 1761 roku.
W 2012 roku nakładem wydawnictwa Infort Editions ukazała się jego książka „Od Konstantynowa do Piławiec. Działania wojenne na ziemiach ukrainnych od czerwca do września 1648 roku”.

Spis treści:

Wstęp
I Od Lwowa do Kalisza. Działania wojsk saskich i szwedzkich jesienią 1704 roku
II Saksonia w szwedzkich planach wojennych
III Od Kalisza do Ponieca. Kampania jesienna Karola XII
IV Armia saska
V Armia szwedzka
VI Bitwa
VII Odwrót Schulenburga i koniec kampanii
Zakończenie
Bibliografia
Spis map i schematów
Gmina Poniec
Muzeum w Gostyniu

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024