• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Zaproszenie na promocję książki pt. „Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej”

Pan Prof. dr hab. Kazimierz Ilski – Dziekan Wydziału Historycznego UAM oraz Pan Tomasz Szponder – Prezes Domu Wydawniczego REBIS, zapraszają na specjalny wykład i promocję książki prof. Halik Kochanski pt. Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej.

 

Promocja odbędzie się 27 listopada 2013 roku o godz. 17.00 na Wydziale Historycznym UAM w Auli im. Henryka Łowmiańskiego.

 

Zaproszenie

 

 

 


O książce:

Autor: Halik Kochanski
Tytuł: Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej

Redaktor merytoryczny: prof. dr hab. Stanislaw Zerko (Instytut Zachodni w Poznaniu)
Przełożył: Jan Szkudliński

Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Wydanie: 1 (2013)
Liczba stron: 808
Format: 150×225
ISBN 978-83-7510-812-5

 

Jesienią 1939 r. III Rzesza i Związek Radziecki podzieliły Polskę między siebie i zaprowadziły na jej terenie rządy terroru rasowego i ideologicznego. W trakcie kolejnych planowych mordów życie straciły miliony Polaków. Polscy Żydzi mieli zniknąć, Słowianie zaś zamienić się w półanalfabetów i niewolników.

Książka dr Halik Kochanski wypełnia lukę w drugowojennej historii naszego kraju. Jest to niezwykle ważna próba ujęcia w jednym tomie losu zarówno tych, którzy zostali uwięzieni w okupowanej Polsce, jak i tych, którym udało się z niej wydostać. Wielu z tych ostatnich jest dobrze znanych. Byli pilotami myśliwskimi w bitwie o Anglię, kryptologami łamiącymi szyfr Enigmy czy bohaterskimi zdobywcami Monte Cassino. Jednak książka ta mówi także o niezwykłych losach Polaków, którzy dostali się w pułapkę sowieckiego GUŁagu, polskich sierot w Indiach, polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie i polskich nauczycieli na terenie Węgier.

Polacy, gdziekolwiek się znaleźli, walczyli. W II Korpusie, w szeregach Armii Krajowej, Armii Berlinga czy w żydowskich organizacjach bojowych. Nie przyjmując do wiadomości klęski, stawiali opór poprzez niezliczone akty osobistej odwagi, niezłomności i dobroci.

Orzeł niezłomny oparty jest nie tylko na bogatej literaturze i dokumentach, ale także na licznych wspomnieniach i wywiadach ze świadkami wydarzeń, którzy dają przekonujące świadectwo trwania narodu mimo skrajnie nieprzyjaznych warunków.

Halik Kochanski studiowała historię współczesną na Balliol College w Oksfordzie. Doktorat obroniła na King’s College w Londynie. Wykładała w King’s College oraz w University College w Londynie, występowała także z referatami na konferencjach poświęconych historii wojskowości. Jest autorką licznych artykułów oraz książki Sir Garnet Wolseley: Victorian Hero. Jest członkinią Royal Historical Society, Army Records Society oraz Society for Army Historical Research, a także British Commission for Military History oraz Institute for Historical Research. Obecnie jest jednym z jurorów Medalu Templera, przyznawanego najlepszym książkom historycznym.
Co szczególnie ważne w kontekście tej książki – Halik Kochanski jest córką Polaków, którzy w wyniku wojennej zawieruchy znaleźli się na obczyźnie.

 

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024