• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Obchody 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie

28 grudnia 2013 r. już po raz piąty Wielkopolanie uczcili rocznicę zwycięskiego zrywu powstańczego z lat 1918 – 1919, na ulicach Warszawy.

Tym razem jednak obchody te miały bardziej, niż w latach poprzednich, uroczysty charakter, a to ze względu na 95. rocznicę wybuchu grudniowego powstania, która przypadła w zeszłym roku.

Z tej okazji w stolicy odbyła się uroczysta msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Po nabożeństwie przybyłe delegacje, przy akompaniamencie orkiestry, wraz z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych, przeszły placem Zamkowym i Krakowskim Przedmieściem pod pomnik marszałka Piłsudskiego, a następnie na plac, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się główna część obchodów rocznicowych.

Przemówienie wygłosił Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, dzięki któremu co roku możemy przypominać w stolicy o zwycięskim zrywie Wielkopolan.

Krótką modlitwę za powstańców odmówił kard. Nycz, po czym delegacje złożyły wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na tablicach upamiętniających bitwy rozegrane na przestrzeni długich dziejów Polski znalazło się także miejsce dla Powstania Wielkopolskiego, które przywołują walki o Poznań oraz Rawicz.

Do Warszawy, oprócz przedstawicieli władz, przyjechała młodzież ze szkół, którym patronują powstańcy, harcerze, członkowie towarzystw i kół kultywujących pamięć o wydarzeniach sprzed 95 lat, oraz odtwórcy w mundurach powstańczych, na czele z Ochotniczym Reprezentacyjnym Oddziałem Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Każdy zainteresowany mógł zaciągnąć się do armii w powstańczym obozie, a także posilić się grochówką.

Wielu powstańców miejsce swojego ostatecznego spoczynku znalazło na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Tam też oddano hołd tym, którzy walczyli, jak się okazało, nie tylko o niepodległość Wielkopolski, ale także Śląska, a później również wschodniej granicy odradzającej się Rzeczypospolitej.

Autor tekstu: Alina Kucharska
Fot. Stanisław Chwaliński

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024