• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Wykład Aliny Kucharskiej pt. „O Polakach w armii niemieckiej i ich rodzinach podczas Wielkiej Wojny w poznańskiej prasie polskiej 1914 r.”

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe w ramach cyklu spotkań na wystawie „Obcy mundur – dola taka… Polacy z zaboru pruskiego w armii niemieckiej 1914 1918,
zaprasza dnia 24 stycznia 2015 r. (sobota) godz. 12.00  na wykład Aliny Kucharskiej (Wydział Historyczny UAM)

pt. „O Polakach w armii niemieckiej i ich rodzinach podczas Wielkiej Wojny w poznańskiej prasie polskiej 1914 r.”

Bohaterami wykładu będą mieszkańcy Poznania, Polacy w niemieckich mundurach służący na frontach I wojny światowej i ich rodziny. Będzie to nieco inne spojrzenie na wojnę, nie poprzez oficjalne doniesienia z frontów, ale sprawy bardziej lokalne, o których pisała poznańska prasa, a które dotyczyły bezpośrednio żołnierzy i ich najbliższych.

Pozwoli to też spojrzeć inaczej na Poznań, miasto które mimo swego oddalenia od teatrów wojny, w konflikt było w pełni zaangażowane. Poruszone zostaną kwestie związane z m.in. z wysyłka listów i paczek dla żołnierzy, licznymi zbiórkami pieniędzy i innych niezbędnych na polu walki dóbr.

Przedstawione zostaną także sposoby wspierania przez społeczeństwo, władze miejskie i państwowe rodzin, które pozbawione zostały jedynych żywicieli lub straciły swoich najbliższych w wyniku działań zbrojnych.

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024