Wizyta klasy wojskowej oraz studentów specjalności „Historia wojskowości” w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli

W dniu 11 kwietnia 2017 roku Zakład Historii Wojskowej IH UAM, reprezentowany przez dra Bartosza Kruszyńskiego, w ramach współpracy z klasą wojskową Liceum Ogólnokształcącego w Bolechowie, zorganizował zwiedzanie Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli – Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Klasie wojskowej towarzyszyła grupa studentów 2 roku studiów licencjackich specjalności „Historia wojskowości” z Wydziału Historycznego UAM.

Kierownik Muzeum Uzbrojenia kustosz Arkadiusz Maciejewski oprowadziła naszą grupę po ekspozycji czasowej „Poznań 1939-45. Przemysł zbrojeniowy”, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele unikatowych eksponatów związanych z wojskową produkcją przemysłową okresu II wojny światowej oraz wysłuchać szeregu interesujących informacji na ich temat.

Duże zainteresowanie wzbudziły także wystawy stałe pt. „Między Wehrmachtem a Armią Czerwoną – poznaniacy w bitwie o swoje miasto w 1945” oraz „Wystawa plenerowa ciężkiego sprzętu wojskowego XX wieku”, w tym czołgów T-34, JS-2 oraz T-72.

Fachowe przygotowanie oraz rozległa wiedza merytoryczna pracowników Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, interesujące zabytki historyczno-wojskowe eksponowane w ciekawej konwencji oraz mozolna praca nad ich konserwacją i zachowaniem dla przyszłych pokoleń, definiują tę placówkę wśród najlepszych muzeów o tym profilu w kraju.