• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Wystawa WMW „Legia Cudzoziemska. Polacy w służbie Francji”

Zaproszenie do pobrania w formacie PDF

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe zaprasza 29.04.2017 roku (sobota), godz. 16.00 na otwarcie wystawy „Legia Cudzoziemska. Polacy w służbie Francji”.

Na wystawie pokazane zostaną zestawy umundurowania i oporządzenia wojskowego, broń, odznaczenia, odznaki poszczególnych jednostek, dokumenty, fotografie, pamiątki z misji bojowych itd. Wystawa zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce.

Czas trwania wystawy: 29 kwietnia 2017 – 1 października 2017

Kuratorzy: Jarosław Łuczak, Anna Szukalska-Kuś, Krzysztof Schramm

Białe kepi Polacy w Legii Cudzoziemskiej byli obecni od samego jej początku, czyli od 1831 roku, kiedy to jeden z kilku pierwszych batalionów tej formacji miał polski skład osobowy. W wielkim uproszeniu można stwierdzić, że w najbardziej tragicznych dziejach naszego narodu, Legia Cudzoziemska była dla Polaków na emigracji służbą wojskową, nadzieją na odzyskanie niepodległości i odrodzenie Wojska Polskiego. W kolejnych latach była m. in. spełnieniem marzeń o służbie wojskowej poza granicami kraju, przygodą. Udostępnione na wystawie eksponaty to różnego rodzaju zestawy umundurowania i oporządzenia wojskowego, broń, znaki wojskowe, odznaczenia, odznaki poszczególnych jednostek, dokumenty, fotografie i różnego rodzaju pamiątki z misji bojowych. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce.

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024