• Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej
  • Pracownia Historii Wojskowej

Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa – „Wojskowość pozaeuropejska na przestrzeni dziejów. Proch przeciwko włóczniom. Wizerunek obcego w świecie wojny”

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej pt. „Wojskowość pozaeuropejska na przestrzeni dziejów. Proch przeciwko włóczniom. Wizerunek obcego w świecie wojny” zbliża się wielkimi krokami! Odbędzie się ona już 2 oraz 3 czerwca. Dodatkowo z dumą chcemy zaznaczyć, że „Veritas de Historia” jest jednym z patronów medialnych tego historycznego wydarzenia! Tematyka dotycząca dziejów wojskowości pozaeuropejskiej zyskuje coraz więcej wiernych pasjonatów, którzy chętnie zgłębiają tak złożoną problematykę.

Zniszczenie przez konkwistadorów państw Majów, Inków… Wyprawy krzyżowe… Kolonizacja przez białego człowieka rozległych obszarów Afryki oraz Azji… Czy współczesne misje wojskowe w Afganistanie oraz Bliskim Wschodzie… Doskonale widać, jak różnorodna i obszerna jest tematyka, którą może poznawać zgłębiając wiedzę dotyczącą wojskowości pozaeuropejskiej.

Już trzeci raz pasjonaci historii spotkają się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby debatować nad różnymi aspektami konfliktów dotyczących obszarów położonych poza kontynentem europejskim.

Obrady odbędą się w Auli Prof. Jerzego Topolskiego (sala nr 3.132). W tym roku głównym problemem rozważanym podczas konferencji będzie „Wizerunek obcego w świecie wojny”.

Dzięki, tak nakreślonej tematyce, organizatorzy stworzyli możliwość wkroczenia przez uczestników na Stary Kontynent.

Niezwykle interesująco zostały skonstruowane panele konferencyjne. Referaty nie zostały uszeregowane według standardowych kryteriów – starożytność, średniowiecze oraz wiek XX, lecz podzielono według zagadnień takich jak: propaganda, myśl taktyczna i techniczna, czy wpływ stereotypów i uprzedzeń na żołnierzy na polu bitwy. Dzięki takiemu zabiegowi, osoby zajmujące się różnymi epokami będą mogły podjąć wspólną dyskusję, zrywając ze schematami. Mediewiści mogą skonfrontować swoje poglądy na przykład z pasjonatami XIX wieku, a nowożytnicy ze starożytnikam.

Na tak interesujące dyskusje zapraszają członkowie Sekcji Historyków Wojskowości oraz Sekcji Historii Powszechnej XX wieku działający w ramach Koła Naukowego Instytutu Historii UAM w Poznaniu oraz zajmujący się organizacją Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej „Wojskowość pozaeuropejska na przestrzeni dziejów. Proch przeciwko włóczniom. Wizerunek obcego w świecie wojny.”

Plakat

Program konferencji

Administracja: B. Kruszyński, wykonanie: B. Bobrowski
© Zakład Historii Wojskowej 2008-2024